Farebná jeseň je už v plnom prúde, rána sú už chladnejšie, stromy pestrejšie. I keď je dlhým letným dňom už nenávratne koniec, my sa tešíme na nové príležitosti a dobrodružstvá počas pestrej farebnej jesene. Kam na výlet počas farebnej jesene?

Poďte sa snami previezť okolo vodnej nádrži Nová Bystrica alebo k nie veľmi známej kaplnke a prístrešku pod vrchom Kopanica v Žilinskom kraji.

Byciklom Okolo Vodnej nádrže Nová Bystrica

Jeseň je ideálnym obdobím na rôzne outdoorové aktivity. Tohtoročná jeseň im praje ešte viac, babie leto pretrváva už niekoľko týždňov a my pevne veríme, že tu nejaký ten víkend ešte ostane, tak poďte s nami objavovať farebné jesenné Slovensko.

Medzi najkrajšie cykloturistické trasy v Žilinskom kraji patrí bezpodmienečne i modrá cykloturistická trasa 2434 – Okolo Vodnej nádrže Nová Bystrica. Modré „C“ začína i končí v obci Nová Bystrica a to na križovatke s Kysuckou cyklomagistrálou a trasa je vhodná iba pre MTB bicykle. Trasa Vás prevedie neskutočnou prírodou, z času sa čas sa pred vami otvorí panoramatický výhľad na vodnú nádrž. Svoje čaro má nie len na jeseň, ale i v každom inom
ročnom období.

Vodná nádrž bola postavená v rokoch 1983 – 1989 na rieke Bystrica, pod sútokom potoka Harvelka a Riečnického potoka. Na dne údolia, ktoré je dnes v hĺbke takmer 50 m, sa nachádzali obce Riečnica a Harvelka a v povodí boli samoty patriace k týmto obciam.

Modré „C“ vás prevedie nielen okolo vodnej nádrže, ale i spomínanými dedinkami Riečnica a Harvelka, respektíve tým, čo po nich zostalo. Dodnes sa zachovala iba jedna pamiatka na zatopené obce a tou je Kostolík v Riečnici. Kostolík je voľne sprístupnený k nahliadnutiu a nachádza sa pri ňom i informačný panel. V lokalite, kde sa v minulosti nachádzala obec Harvelka sa dnes už nenachádza nič, avšak je to príjemným miestom na odpočinok. V blízkosti cykloturistického
smerovníka „Harvelka“ sa denne pasú ovce a ak by ste sa rozhodli si trasu ešte spestriť, tak si viete spraviť krátku zachádzku po zelenej cykloturistickej značke k protipožiarnej veži v Harvelke.

Cykloturistika popod vrch Kopanica

Druhým našim jesenným tipom je menej známa cykloturistika z Námestova cez obec Klin popod vrch Kopanica až k lokalite Biela Farma, ktorá je iba kúsok od hranice s našimi Poľskými susedmi. Pri tejto cykloturistike je potrebné sledovať zelené „C“ s evidenčným číslom 5491 – Námestovo – Klin – Oravské Veselé – Biela Farma.

Veľké gro cykloturistickej trasy je vedenej cez lesné prostredie. Trasa je vhodná iba pre MTB bicykle a spadá do kategórie SPORT – preto je vhodná pre už zručnejších cyklistov. Ak sa rozhodnete pre nástup od Námestova, najviac sa zapotíte pri výstupe k prístrešku Kopanica. Po výdatnejších dažďoch môžete natrafiť i na šmykľavejšie úseky, ktoré sa dajú však hravo obísť.

Z Kopanie sa vám naskytnú nádherné výhľady do doliny a okolité hory, kde pri troške šťastia môžete zažiť i inverziu. Na Kopanici stretnete i náučnú cykloturistickú trasu N5401 – Chotárom obce Klin, ktorá vás dovedie k známej soche Ježiša Krista „Rio de Klin.“

Naše zelené „C“ sa však spúšťa opäť do lesa a väčšinou klesajúcim tempom sa dostáva do lokality Vyšná Šoltýska. Z tadiaľto trasa vedie miestnou komunikáciou cez Oravské Veselé až k Chate Pilsko pri ktorej sa opäť dostanete na lesnú spevnenú cestičku, ktorá bude pokračovať až do konca trasy. Ak by ste mali záujem o predĺženie si výletu, odporúčame krátku odbočku do lokality Dudová – nachádza sa tam turistický prístrešok s horská studnička. Vedie tak žlté „C“ z obce Oravské Veselé (8498 – Dudová).

V roku 2023 prešli obe cykloturistické trasy kompletnou obnovou cykloturistického značenia. Obnovilo sa maľované značenie a vymenili sa poškodené prvky cykloturistickej infraštruktúry. Tak isto prešli jednotlivé prvky novelizáciou v zmysle STN 01 8028 „Cykloturistické značenie.“ Celý proces obnovy finančne podporila KOCR Žilinský turistický kraj Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky. Obnovu značenia zabezpečil Slovenský cykloklub.


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.