Značkári Slovenského cykloklubu Slovenský kras aj v roku 2021 intenzívne pracovali na obnove značených cyklotrás v turistickom regióne Horný Gemer. Vďaka finančnej podpore značenia prostredníctvom ústredia Slovenského cykloklubu sa im podarilo obnoviť 110 km značených cyklotrás, hlavne medzinárodné spojky, ktoré spájajú cyklotrasy Slovenského krasu so značenými cyklotrasami v maďarskom Aggtelekskom národnom parku.

KRASKROS – vysnívané trasy po hrebeňoch planín Slovenského krasu

Bezpochybne najväčším úspechom roka je vyznačenie nových cyklotrás o dĺžke 47 km – dávno  vysnívané a žiadané trasy po hrebeňoch planín Slovenského krasu – KRASKROS.  

Slovenský kras si väčšina ľudí spája s jaskyňami svetového prírodného dedičstva UNESCO. Pre vášnivého cyklistu však znamenajú aj divoké krasové planiny, stredoeurópsku raritu, ktorú by rád svojou jazdou pokoril. Cyklisti na túto príležitosť čakali 20 rokov.

Pre svoju vzácnu faunu a flóru na niektorých miestach až v 5. stupni ochrany je Slovenský kras národným parkom. Cykloturisti sa v ňom môžu pohybovať iba po povolených a vyznačených cykloturistických trasách.

Slovenskému cykloklubu Slovenský kras so sídlom v Gemerskej Hôrke sa v roku 2021 podarilo získať potrebné povolenia a vyznačiť dávno vysnívané trasy KRASKROS:

  • KRASKROS I.: Zádielska chata – Silica, 34km dlhá hrebeňovka po Hornom vrchu a Silickej planine.
  • KRASKROS II.: Plešivecká planina, 25km dlhá cykloturistická trasa s upraveným zjazdom.  Namiesto nezjazdného severného svahu vedie vyznačeným východným svahom do Kružnej.
  • KRASKROS III.: Koniarska planina medzi Paškovou a Gemerskou Hôrkou s dĺžkou 13 km.

Väčšinou sa jedná o fyzicky a technicky náročné trasy v neopakovateľnej krasovej krajine pre fyzicky zdatných a zručných cyklistov. Časť trasy KRASKROS I. od chaty Soroška až po Silicu je nenáročná a vhodná aj pre rodiny s deťmi.

                    Cykloturisti vitajte v roku 2022 v Slovenskom krase – čaká vás KRASKROS.

Obnova cykloturistického značenia na území regiónu Horného Gemeru sa realizovala i vďaka finančnej podpore Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.