Farba: červená
Evidenčné číslo: EV-13
Dĺžka (km): 89 km
Prevýšenie: 121/108 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: REKREA (ľahké) - CESTNÉ TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta

Charakteristika: Medzinárodná európska cykloturistická trasa EuroVelo 13, ktorá cykloturistu prevedie po stopách histórie Európy.

Popis: EuroVelo 13 alebo Cesta železnej opony vedie po stopách histórie Európy, kedy bola násilne rozdelená na  východ a západ. Termín „železná opona“ vyjadroval imaginárnu hranicu, ktorá rozdeľovala nielen Európu, ale pomyselne i celý svet. Cyklotrasa EuroVelo 13 nasleduje túto trasu od Barentsovho mora po Čierne more. So svojou dĺžkou viac ako 9 950 km je najdlhšou trasou EuroVelo. Celkovo trasa prechádza dvadsiatimi štátmi.

Slovenskom prechádza takmer 90 kilometrový úsek trasy EuroVelo 13. Trasa vstupuje na územie Slovenska z Rakúska mostom cez rieku Moravu pri Hohenau an der March a potom vedie severojužným smerom západne od obcí Moravský Sv. Ján, Malé Leváre a Gajary. Cez obec Vysoká pri Morave sa dostáva až do Devínskej Novej Vsi, prechádza popod hrad Devín a v časti Karlova Ves vchádza do Bratislavy. Mostom Lafranconi prechádza na pravý breh Dunaja, neskôr prechádza miestnou časťou Petržalka, vedie popri štátnej hranici s Rakúskom a územie Slovenska opúšťa východne od obce Kittsee.
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.